5 ćwiczeń na polepszenie mięśni typu core

O mięśniach typu core bardzo dużo się mówi. Stabilizacja kręgosłupa w dzisiejszych czasach mocno osłabła u większości ludzi prowadzących siedzący tryb życia. Praca przed komputerem, brak aktywności fizycznej oraz brak wiedzy na temat własnego ciała sprawia, że coraz młodsi ludzie mają problemy zdrowotne. W tym artykule podpowiem ja wzmocnić te mięśni. Nim jednak to zrobię powiedzmy sobie jasno i wyraźnie, czym one właściwie są i jakie pełnią funkcje.

Mięśnie core, czyli mięśnie głębokie odpowiedzialne są za stabilizacje naszej sylwetki. Zapobiegają kontuzjom oraz urazom. Znajdują się głownie w obrębie naszego kręgosłupa, a dokładniej odcinak lędźwiowego. Są po mięśnie głębokie brzucha oraz prostowniki pleców. Im są one silniejsze, tym jesteśmy bezpieczniejsi i mniej narażeni na urazy kręgosłupa.

Słabe mięśnie posturalne skutkują częstymi problemami z postawą. Okrągłe plecy, bóle odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa to najczęstsze problemy. Przekładają się one także na zaniechanie aktywności fizycznej. To z kolei zamiast zapobiec, tylko pogłębia problem. W tym artykule przedstawię 5 bardzo ważnych oraz trudnych i wymagających ćwiczeń na mięśnie stabilizujące. Nie bójcie się zaprezentuje także ułatwione wersje dla mniej doświadczonych czytelników.

1. Plank

Ćwiczenie pierwsze jest to zwyczajny podpór, zwany także plankiem, czyli deską. Technika tego ćwiczenia jest następująca:

- łokcie przylegają do podłoże pod kątem 90 stopni, i jednocześnie znajdują się idealnie pod barkami. Głowa ustawiona jest naturalnie, nie zadzieramy jej do góry. Podpieramy się także na stopach, które są złączone. Kolana są wyprostowane, mięsnie uda i poślad mocno napięte. Miednica jest podwinięta do środka tak, aby zniwelować naturalne wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Łopatki są ściągnięte. Ciało ma tworzyć jak najbardziej linie prostą, czyli deskę. Napinamy brzuch i wciągamy pępek tak jakbyśmy chcieli dotknąć nim kręgosłupa. Przy prawidłowo wykonanej desce nie obciążamy kręgosłupa, ale bardzo mocno pracujemy mięśniami głębokimi.

To ćwiczenie można modyfikować w zależności od poziomu zaawansowania. Deskę można wykonać z łokciami na bosu, co dodatkowo utrudnia nam pracę, ponieważ mamy niestabilne podłoże. W wersji łatwiejsze zamiast na łokciach wykonujemy podpór na dłoniach. Poza tym nic się nie zmienia. Będzie to zdecydowanie łatwiejsza wersja i przeznaczona dal osób początkujących. Trudniejsza wersja, to podpór na dłoniach ustawionych na fitball’u. Będziemy musieli się naprawdę mocno natrudzić by utrzymać równowagę.

2. Bieg górski

Kolejnym ćwiczeniem jest bieg górski, który również ma bardzo wiele wariantów. Moim ulubionym jest bieg górski spidermana. Wykonuje się go z pozycji deski. Należy tylko przyciągnąć kolana do klatki, prowadząc je zewnętrznie. Na przemian stronnie, najpierw lewa, potem prawa noga. W momencie przyciągania kolana do klatki, a w zasadzie do łokcia ciężar ciała znajduje się tylko na jednej nodze, co powoduje wzmocnione obciążenie mięśni. Ruch nogą dodatkowo angażuje mięśnie brzucha.

Ćwiczenie jest trudne samo w sobie, można jednak je dodatkowo utrudnić, poprzez wykonywanie go w pozycji podporu górnego, na dłoniach. W trakcie wykonywania przyciągnięcia nogi wykonujemy jednocześnie pompkę. Istnieje wiele wersji biegu górskiego, moim zdaniem ten jednak zasługuje na szczególną uwagę. Również przy wykorzystaniu bosu możemy mocno zaangażować nasze mięśnie i dla tego warto się z tym urządzeniem lepiej zapoznać.

3. Staromodne kółeczko

Pamiętacie przyrząd w kształcie kółka z rączkami? Staromodny przyrząd treningowy, który wypadł z powszechnego użytku, a wielka szkoda. Chwyć rączki kółka i uklęknij na czymś miękkim. Trzymając proste, plecy, napięty brzuch, ściągnięte łopatki oraz napięte pośladki należy rozjechać się jak najdalej jesteśmy wstanie przy prawidłowym ułożeniu ciała.

Następnie przez chwilę zatrzymujemy ruch w szczytowym napięciu i powracamy do pozycji wyjściowej. W wersji dla zaawansowanych ruch inicjujemy stojąc, a nie klęcząc. Co wymaga znacznie mocniejszych mięśni oraz pewnego rozciągnięcia.

Zobacz także: więcej o stretchingu4. Superman

Nie możemy zapominać także o mięśniach grzbietu, które również wchodzą w skład mięśni stabilizujących nasz kręgosłup. Ćwiczenie zwane supermanem wykonujemy z pozycji leżenia na brzuchu. Ruch odbywa się poprzez uniesienie obręczy barkowej oraz uniesieni wyprostowanych nóg w górę.

Wersji ćwiczenia jest także kilka. Ręce można trzymać splecione przy głowie, bądź wyprostowane przed sobą. W trudniejszych wersjach należy pracować także rękami poprzez obwodzenie ich na boki, bądź wypychanie przed siebie. Dla utrudnienia można wykonywać to ćwiczenie z dodatkowymi ciężarkami.

5. Stabilizacja na fitball’u

W tym ćwiczeniu wykorzystujemy dużą piłkę fitnessową, na której mamy utrzymać się w podporze klęczącym. Należy najpierw przyłożyć kolana do piłki, a następnie położyć na niej dłonie w lekko się przetoczyć w przód. Musimy być wstanie utrzymywać równowagę w takim podporze, zachowując jednocześnie proste plecy oraz stabilną sylwetkę.

Jeśli taki wariant ćwiczenia jest dla nas za łatwy można spróbować klęczeć na piłce bez podpierania się rękami. Na samych kolanach. Będzie to już zdecydowanie trudniejsze. Wersja najcięższa to stanie na piłce fitnessowej. W pozycji podporu klęczącego należy być wstanie utrzymać się minimum 3 minuty by myśleć o jakichkolwiek utrudnieniach ćwiczenia.

Fitness — dowiedz się więcej


Wszystkie te ćwiczenia można śmiało wykonywać nawet codziennie. Nie będzie to przeszkadzać w żadne sposób w treningu siłowym, czy specjalistycznym. Należy je jednak wykonywać po treningu lub jako oddzielną sesję treningową. Na początku warto trenować 3 razy w tygodniu z minimum jednym dniem przerwy między sesjami. Po około miesiącu zauważyć można już znaczną poprawę stabilności oraz siły mięśni brzucha i grzbietu.

Ćwiczenia można wykonywać na czas, bądź na ilość powtórzeń. Zalecam na początek jedną serię, a co tydzień dokładać kolejną, aż do 4 maksymalnie. Po tym należy zwiększać ilość powtórzeń, bądź czas pracy.

Źródło: Myprotein.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

5 powodów, dlaczego crossfit jest lepszy od tradycyjnych ćwiczeń na siłowni Co jeść przed i po popołudniowym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej Domowe napoje izotoniczne. Przepisy Anny Lewandowskiej Trening fitness Izabel Goulart – najbardziej wysportowanej modelki świata Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Massy Arias: fitness receptą na depresję Co jeść przed i po porannym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej Sekrety skutecznego treningu według trenerów gwiazd Trening, który pozwoli spalać kalorie przez 24 godziny Co pić po treningu? Oto shaki regeneracyjne polecane przez Annę Lewandowską Nie możesz nabrać masy mięśniowej? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów Desery bez pieczenia z jadłospisu Ewy Chodakowskiej Ten trening na pewno cię zmęczy! I spali mnóstwo kalorii Rozgrzewka z Ewą Chodakowską - rola, ćwiczenia Ćwiczenia dla kobiet po 40. roku życia Aerobiczna szóstka Weidera Sposób na płaski brzuch w 28 dni – wystarczą cztery minuty dziennie Od wychudzonej do wysportowanej sylwetki. Przemiana Abby Pollock Co jeść przed i po wieczornym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej Najdziwniejsze siłownie świata - Limelight, Gidropark, Pink Iron 6-minutowy trening Ewy Chodakowskiej na boczki 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej na wewnętrzną część ud Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu

Popularne w tym tygodniu:

W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Stagnacja treningowa – jak radzić sobie z brakiem efektów Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ? Spalanie kalorii – ćwiczenia fizyczne, sen, prace domowe, mity Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Program 300 brzuszków - przygotowanie, plan treningu, efekty Małgorzata Mączyńska - osiągnięcia, bikini fitness, trening Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis